|
| SYLWETKI SZACHOWE - JOACHIM BEYER |
| Ciekawe sylwetki szachowe
JOACHIM BEYER
Kliknięcie w każde zdjęcie poniżej spowoduje wczytanie jego większej wersji do oddzielnego okna
|
|
Joachim Beyer (18.09.1031) - wydawca.
Przypadek sprawił, że Joachim Beyer związał się z szachami. W czasie słynnego pojedynku w Reykjaviku (1972) pomiędzy Spasskim i Fischerem otrzymał niespodziewanie w nocy o 23.00 godzinie telefon od swego przyjaciela Petera Beyersdorfa. Ten poinformował go, że mecz ma wielki wydźwięk w światowych mediach, i że warto byłoby wydać o tym wydarzeniu książkę.
Joachim Beyer reprezentował wówczas różne wydawnictwa na terenie Nadrenii Północnej Westfalii i miał znakomite kontakty z księgarniami. Nie namyślał się więc długo. Książka została nazwana "Zatruty pionek". Autor Peter Beyersdorf w błyskawicznym tempie przygotował manuskrypt. Trzy dni po zakończeniu meczu książka była już w księgarniach.
Sukces sprzedaży przerósł oczekiwania. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 24 000 egzemplarzy. To zmobilizowało Joachima Beyera do założenia własnego wydawnictwa.
Następne książki o treści szachowej nie miały już takiej ogromnej popularności, ale sprzedaż utrzymuje się w normie. W pewnym momencie Joachim Beyer wykupił nawet dział szachowy słynnego wydawnictwa " Walter de Gruyter". Następnie rozszerzył swoją działalność na polu szachowym i przejął po kolei pisma: "Schach-Report", "Deutsche Schachblätter" i w końcu najstarsze pismo szachowe w języku niemieckim "Deutsche Schachzeitung", które połączył z wcześniej wymienionymi. Pismo to istniało do końca 1996 roku i potem zostało przejęte przez miesięcznik "Schach". W "Deutsche Schachzeitung" miałem swoje działy: partie komentowane, partie korespondencyjne, końcówki i inne artykuły.
Aby wydawnictwu zapewnić pewną egzystencję, zdecydowano się uruchomić kilka lat temu nową działalność: produkcja podręczników dla nauczycieli i uczniów. Wydawnictwo zajmuje się także sprzedażą sprzętu szachowego i literatury specjalistycznej konkurentów, także w języku angielskim.
Mój debiut w tym wydawnictwie nastąpił w 1985 roku książeczką pt. "Moderne Endspieltechnik". Została napisana wspólnie z Vladimirem Budde, który wciągnął mnie do współpracy z Joachimem Beyerem. Vladimir niespodziewanie zmarł w wieku zaledwie 58 lat w dniu 8 sierpnia 2011 roku.
Do dnia dzisiejszego opublikowałem w wydawnictwie Beyera wiele książek na różne tematy. Część z nich ma wiele wznowień. W planie są nowe tytuły. Można śmiało powiedzieć, że w tym wydawnictwie wydałem najwięcej książek.
Z Joachimem Beyerem spotykałem się wielokrotnie w czasie międzynarodowych wystaw książek we Frankfurcie. Także w Dortmundzie i miejscu jego zamieszkania Hollfeld. Były to spotkania robocze, w trakcie których omawialiśmy nasze plany wydawnicze.
W dniu 18 września 2011 roku Joachim Beyer będzie obchodził swe 80-te urodziny. Mimo tego nie zamierza przejść na emeryturę. W prowadzeniu wydawnictwa pomaga żona Christa, syn Thomas i współpracownicy.
Strona wydawnictwa JOACHIM BEYER VERLAG
|
|
|
|
|