Opublikowano w dniu 13.03.2007 r.     Strona istnieje od
Powrót do startu

szachy Jestem na Facebook'u

szachy Jestem na platformie X

szachy Mój kanał filmowy


 szachy O mnie
 szachy Wywiady
 szachy Publikacje
 szachy Gra korespondencyjna
 szachy Komputery w szachach
szachyAkademia młodzieżowa

  Ciekawostki 2007
  Ciekawostki 2008
  Ciekawostki 2009
  Ciekawostki 2010
  Ciekawostki 2011
  Ciekawostki 2012
  Ciekawostki 2013
  Ciekawostki 2014
  Ciekawostki 2015
  Ciekawostki 2016
  Ciekawostki 2017
  Ciekawostki 2018
  Ciekawostki 2019
  Ciekawostki 2020
  Szachy, poker - Pozycja
  Szachy, poker - Strategia
  Szachy, poker - Błędy


  Wydarzenia roku 2007
  Wydarzenia roku 2008
  Wydarzenia roku 2009
  Wydarzenia roku 2010
  Wydarzenia roku 2011
  Wydarzenia roku 2012
  Wydarzenia roku 2013
  Wydarzenia roku 2015
  Wydarzenia roku 2016
  Wydarzenia roku 2017
  Wydarzenia roku 2018

 szachy Problemy PZSzach
 szachy Polemiki

  Jan Kochanowski
  Agata Kalinowska-Bouvy
  Jolanta Zakima-Zerek
  Ryszard Sternik
  Marek Baterowicz
  A. Paul Weber
  Alicja Karłowska-Kamzowa
  Andrzej Sitek
  Szachy i poezja
  Szachy w filmie
  Szymon Słomczyński
  Rosemarie J. Pfortner
  Od Czytelników


  Konkursy problemowe
  Konkursy taktyczne
  Nasze Słowo
  Konkurs WIO KONIKU

 szachy Galerie

 szachy Listy
 szachy Ogłoszenia
 szachy Aktualne imprezy

  Polskie sukcesy 2009
  Polskie sukcesy 2010
  Polskie sukcesy 2011
  Polskie sukcesy 2012
  Polskie sukcesy 2013


  Polskie występy 2010
  Polskie występy 2011
  Polskie występy 2012

 szachy Z teki arbitra

 szachy Z archiwum
      Ryszarda Sternika

 szachy Fotografie
      Marka Skrzypczaka


-Wiadomości ogólne
-Debiuty dla białych
-Debiuty dla czarnych
-Strategia
-Uderzenia taktyczne
-Matowe kombinacje
-Matowe schematy
-Końcówki do wygrania
-Końcówki remisowe
-Humor w szachach
-Zadania szachopodobne

 szachy Kontakt

 szachy Linki

 szachy Ankieta rocznicowa (1)
- podsumowanie

 szachy Ankieta rocznicowa (2)
- podsumowanie

 szachy Milionowa wizyta
- podsumowanie

 szachy Nasza giełda
Schach - E. Niggemann

Joachim Beyer Verlag

Literatura i sprzęt

Literatura i sprzęt

Szachowy Uniwersytet Fundacji 23

Internetowe Centrum Szachowe

Jesteś
gościem
  Stronę ogląda: 1 gości
Polskie strony szachowe
szachy
    WYDARZENIA ROKU 2011

Na tej podstronie przedstawię niektóre ciekawe i ważne wydarzenia ze świata szachowego, które przykuwają uwagę mediów na całym świecie. Mam nadzieję, że spotka się to z zainteresowaniem Państwa.

Praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z partii i artykułów:
1. W przykładach z komentarzami należy najechać myszką na poszczególne posunięcia i w ten sposób przeglądać główne i poboczne warianty.
2. W partiach bez komentarzy można korzystać z automatycznego przeglądu pod diagramem: > i >>.

Wydarzenia roku 2011

1. Festiwal w Wijk aan Zee
2. Szachowa uczta w Moskwie
3. Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn
4. Do widzenia Amber...
5. Migawki fotograficzne z Dortmundu 2011
6. Dariusz ¦wiercz mistrzem świata!
7. Migawki fotograficzne z Moskwy 2011


1. Festiwal w Wijk aan Zee

    Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy zmagania naszych szachistów Radosława Wojtaszka i Dariusza ¦wiercza w turnieju B i C. Na bieżąco informowałem o tych wydarzeniach na moim blogu.

    W trakcie turnieju doszło pomiędzy mną i prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Sielickim do wymiany poglądów. Można się z tym zapoznać na blogu i w zakładce "Problemy PZSzach".

    Dokładne wyniki wszystkich grup ilustrują tabelki.
Grupa A



Partie turnieju A

Grupa B



Partie turnieju B

Grupa C



Partie turnieju C



Zwycięzca głównego turnieju Hikaru Nakamura



Zwycięzca turnieju B Luke McShane



Zwycięzca turnieju C Daniele Vocaturo



Radosław Wojtaszek



Dariusz ¦wiercz


Do góry
2. Szachowa uczta w Moskwie

    Na przełomie stycznia i lutego br. odbyło się w Moskwie kilka silnych turniejów szachowych. O turnieju kobiecym z udziałem Jolanty Zawadzkiej była już mowa w polskich występach.

    Główny turniej z udziałem 86 zawodników zakończył się ponownym zwycięstwem Liem Quang Le. W ten sposób wietnamski arcymistrz wywalczył po raz drugi z rzędu udział w superturnieju w Dortmundzie.

    W tym ważnym dla każdego szachisty turnieju nie grał nikt z polskiej czołówki. Polski Związek Szachowy rozwiązał ten problem w bardzo prosty sposób: zorganizował w tym samym okresie mistrzostwa kraju. I tak polskie władze szachowe pozbawiają naszym asom start w bardzo silnym turnieju i walkę o awans w superturnieju w Dortmundzie.

    Na zakończenie głównego turnieju odbył się blitz z udziałem 194 graczy. Stawką była 1 nagroda w wysokości 10.000 Euro oraz awans sześciu najlepszych do błyskawicznych mistrzostw świata.

    Należy podkreślić bardzo aktywny udział Andrzeja Filipowicza w obu turniejach. Mianowicie pełnił funkcję głównego arbitra w turnieju B oraz w turnieju błyskawicznym.

    Był to jedyny sukces w Moskwie. Słabo wypadła Jolanta Zawadzka w turnieju kobiecym. Także nie było ich w turnieju B. Marcin Sieciechowicz był 44-ty, natomiast Katarzyna Adamowicz zajęła 102 miejsce na 106 uczestników.



Zdjęcia wykonał dr A. Filipowicz

Strona turnieju

Turniej główny (ChessBase News)

Turniej błyskawiczny (ChessBase News)

Podsumowanie (ChessBase News)


Do góry
3. Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn

    W dniach 12-20.02.2011 odbyły się w Warszawie mistrzostwa kraju w wśród kobiet i mężczyzn.

    W turnieju pań - wobec absencji Iwety Rajlich - liczono, że walka o pierwsze miejsce wywiąże się wśród olimpijek Moniki Soćko, Jolanty Zawadzkiej, Joanny Dworakowskiej i Joanny Majdan-Gajewskiej. Okazało się, że ostatnia wymieniona zupełnie nie trafiła z formą i zajęła dalekie 9-miejsce. Była to największa niespodzianka mistrzostw, oczywiście w sensie negatywnym. Należy się spodziewać, że jest to przejściowy kryzys. Mężem Pani Joanny jest przecież znany arcymistrz i wspólny trening przyniesie szybko pożądane owoce!

    Joanna Dworakowska też zawiodła swych fanów. Chyba 7-miejsce nie odpowiada jej ambicjom sportowym. Tak więc walka rozegrała się pomiędzy doświadczoną Moniką Soćko i jeszcze bardzo młodą Jolantą Zawadzką. Pani Jola - po niedawnym niepowodzeniu w Moskwie - zmobilizowała się maksymalnie w Warszawie i już po raz drugi w swej karierze sportowej zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Karina Szczepkowska-Horowska swoje trzecie miejsce zawdzięcza niesamowitemu finiszowi (5 wygranych).

    Mnie osobiście zawiodła Klaudia Kulon. Liczyłem na to, że ta duża nadzieja naszych szachów kobiecych, włączy się do walki o czołowe pozycje w kraju.

Dokładne wyniki ilustruje tabelka:


    Z wielkim napięciem oczekiwaliśmy na walkę w konkurencji panów. Oczywiście stuprocentowym faworytem był Radosław Wojtaszek. Ale nasz as zawiódł wszystkich swoich wielbicieli, choć trzecie miejsce nie jest tragedią. Oczekujemy teraz na starty Radka w silnych turniejach w celu pokazania, że aktualny ranking jest adekwatny do jego rzeczywistej siły gry.

    Niespodzianką było trzecie miejsce Pawła Jaracza. Chyba za brązowy medal miejsce w kadrze jest pewne!

    Dariusz ¦wiercz nadal eksperymentuje i piąta lokata jest pozytywnym osiągnięciem. Darek otrzymał specjalne stypendium rozwojowe. Liczymy więc, że nasz młody arcymistrz już niedługo zagra w jakimś renomowanym turnieju międzynarodowym. W ten sposób będzie okazja do dalszego trenowania "oburęczności" zalecanej przez opiekunów Darka.

    Wielkim przegranym jest Bartłomiej Macieja, który już od kilku lat nie czyni żadnych postępów. Myślę, że były mistrz Europy - mający dalej wielu swych fanów w kraju - powinien już pomyśleć o przejściu na zawodniczą emeryturę i zająć się trenerką. Chyba idealny byłby do pracy z naszą kadrą kobiet i juniorek. Czas najwyższy, aby zastąpić Marka Matlaka klasowym szkoleniowcem. I tego Panu Bartkowi serdecznie życzę!

    Teraz kilka słów o nowym mistrzu kraju. Mateusza Bartla poznałem osobiście kilka lat temu na turnieju w Krynicy. Wtedy już przedstawiono mnie go, jako przyszłego mistrza Polski. I tak też się stało. Według ekspertów krajowych, Bartel jest jedynym po Wojtaszku zawodnikiem z perspektywami. Czekamy teraz na starty nowego mistrza kraju w klasowych turniejach międzynarodowych!

    Bardzo ciekawą teorię zaprezentował Andrzej Filipowicz w swoim lutowym miesięczniku: "W naszej ekipie olimpijskiej w 2012 roku powinni się znaleźć Wojtaszek, ¦wiercz, Dragun, Sieciechowicz i Duda, bo tylko oni czynią szybkie postępy, pracują, grają partie do końca i rokują szanse na niezły wynik. Wstawianie pozostałych, to popieranie stagnacji!"

    Zobaczymy jak odniesie się do tego Polski Związek Szachowy. Na razie jest problem nowej kadry narodowej do rozwiązania. Czekamy na konstruktywne zmiany!

    Mam jeszcze bardzo ważną uwagę. Mistrzostwa kraju kolidują ze słynnym turniejem Aurofłotu w Moskwie. W ten sposób nasi działacze uniemożliwiają naszej czołówce możliwość startu w tym najsilniejszym openie świata. Przypominam, że zwycięzca gwarantuje sobie automatycznie prawo do startu w superturnieju w Dortmundzie. Już po raz drugi tego zaszczytu doznał arcymistrz Liem Quang Le. Wojtaszek w Wijk aan Zee pokonał w bezpośrednim pojedynku Wietnamczyka. Radek miałby więc w tym silnym turnieju możliwość nie tylko pokazania swych umiejętności szachowych, lecz także praktyczne szanse w walce o awans do turnieju w mieście, w którym obecnie mieszkam. Takiego turnieju prezes Tomasz Sielicki, mimo swych wielkich chęci, chyba nie jest w stanie załatwić po znajomości.

Szczegółowe wyniki podaje tabelka:


ChessBase News

Strona turnieju

Strona PZSzach

Mikrogaleria z Mistrzostw Polski (zdjęcia wykonane przez Lenę Skrzypczak)



Więcej zdjęć Pani Leny do obejrzenia lub pobrania pod linkiem: Mistrzostwa Polski 2011 - foto - Lena Skrzypczak
Do góry
4. Do widzenia Amber...

    W dniach 11-24 marca 2011 odbył się w Monte Carlo - na zaproszenie holenderskiego milionera Joopa van Oosteroma - 20-ty superturniej w znakomitej obsadzie.

    Niestety był to ostatni turniej w tej serii. W ten sposób zniknie z kalendarza turniejów szachowych jeszcze jedna znakomita impreza.

    Fundusz nagród wynosił 270.000 Euro.

    Turniej rozegrano w dwóch kategoriach: na ślepo i rapid. W turnieju na ślepo wygrał Aronian 8.5 pkt. przed Anandem 7 pkt. i Griszukiem 6 pkt. W turnieju rapid najlepszy był Carlsen 9.5 pkt. przed Aronianem 7 pkt. i Iwańczukiem 6 pkt.

    W punktacji ostatecznej zwyciężył Aronian 15.5 pkt. przed Carlsenem 14.5 pkt. i Anandem 13 pkt.

Zwycięzca Lewon Aronian


Dokładne wyniki i partie zamieszczone są:

Strona turnieju

ChessBase News (wersja niemiecka)

ChessBase News (wersja angielska)

Do góry

5. Migawki fotograficzne z Dortmundu 2011

    Superturniej w Dortmundzie omówiłem na moim blogu

http://www.blog.konikowski.net/2011/07/kramnik-po-raz-dziesiaty/

W uzupełnieniu proponuję obejrzenie serii fotografii z tej imprezy.



Do góry

6. Dariusz ¦wiercz mistrzem świata!

    Mamy od wielu lat wspaniałą młodzież, która zdobywa medale w mistrzostwach świata i Europy, ale po osiągnięciu wieku seniora przestaje się zupełnie liczyć na arenie międzynarodowej.

    Przyczynę tego próbuję wyjaśnić już od dawna. Napisałem na ten temat wiele artykułów w pismach specjalistycznych "Magazyn Szachista" i "Panorama Szachowa". Tym aspektem zająłem się też na mojej stronie i blogu.

    W tej chwili trzymam w rękach pismo Szachy/Chess (75/76 2002). W tekście "Gorzka prawda" dzielę się moimi doświadczeniami na tym polu.

    Zwróciłem w nim uwagę na lekceważenie przez krajowych szkoleniowców problemu przygotowania zawodniczek i zawodników pod kątem właściwego repertuaru debiutowego.

    W współczesnych szachach najważniejszym stadium partii jest prawidłowe otwarcie. Tutaj przecież walczy się o przewagę i tutaj buduje się plany gry środkowej.

    Cieszę się więc, że rozsądnie podszedł do tego problemu Dariusz ¦wiercz. Młody arcymistrz wystąpił w Chennai z optymalnie przygotowanym repertuarem debiutowym, który pasuje do jego stylu gry i odniósł wspaniałe zwycięstwo. Moje serdeczne gratulacje!

    Zobaczymy, jak potoczy się dalsza kariera Darka. Oczekuję, że będzie dalej pracować prawidłowo nad szachami i już niedługo awansuje na lidera polskich szachów!

    Jeszcze krótko o występie Kacpra Pioruna i Klaudii Kulon. Piorun od kilku lat zajmuje się rozwiązywaniem samomatów i matów pomocniczych. Chyba nie ma wystarczająco dużo czasu na przygotowania do turniejów. Z tak niedopracowanym repertuarem debiutowym trudno było walczyć o czołowe miejsca.

    Klaudia Kulon nie ma natomiast żadnego repertuaru. To co gra, to zwykłe amatorstwo. Szkoda, bo podobno jest bardzo utalentowaną zawodniczką i nadzieją polskich szachów kobiecych. Ale bez pracy nie ma kołaczy!

Końcowa klasyfikacja M¦ do lat 20 (po 13 rundach):

Mężczyźni (startowało 126 z 45 krajów)

1. Dariusz ¦wiercz (Polska) 10,5 pkt
2. Robert Howgannisjan (Armenia) 10,5
3. Sahaj Grover (Indie) 9,5
...
19. Kacper Piorun (Stilon Gorzów) 8,0

Kobiety (69 z 30 krajów)

1. Deysi Cori (Peru) 11,0
2. Olga Girja (Rosja) 10,5
3. Nazi Paikidze (Gruzja) 9,5
...
13. Klaudia Kulon (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska) 7,5

Dariusz ¦wiercz - foto Lena Skrzypczak
Partie Dariusza ¦wiercza rozegrane w Chennai - Obejrzyj
Klaudia Kulon - foto Lena Skrzypczak
Partie Klaudii Kulon rozegrane w Chennai
Kacper Piorun - foto Sylwia Rudolf
Partie Kacpra Pioruna rozegrane w Chennai

Vivat Darek!

Do góry

7. Migawki fotograficzne z Moskwy 2011

    Memoriał Michaiła Botwinnika omówiłem na moim blogu

http://www.blog.konikowski.net/category/imprezy-szachowe/wydarzenia-swiatowe-imprezy-szachowe/

W uzupełnienie przedstawiam Państwu zbiór fotografii wykonanych w większości przez Andrzeja Filipowicza - arbitra tej imprezy.


Do góry


Caissa i szachy - szachownica, a na niej król, wieża, skoczek, goniec, pion i zadanie do wykonania czyli szach i mat, lecz wcześniej debiut, kombinacja i końcówka.