Opublikowano w dniu 13.03.2007 r.     Strona istnieje od
Powrót do startu
szachy Jestem na Facebook'u

szachy Jestem na platformie X

szachy Mój kanał filmowy


 szachy O mnie
 szachy Wywiady
 szachy Publikacje
 szachy Gra korespondencyjna
 szachy Komputery w szachach
szachyAkademia młodzieżowa

  Ciekawostki 2007
  Ciekawostki 2008
  Ciekawostki 2009
  Ciekawostki 2010
  Ciekawostki 2011
  Ciekawostki 2012
  Ciekawostki 2013
  Ciekawostki 2014
  Ciekawostki 2015
  Ciekawostki 2016
  Ciekawostki 2017
  Ciekawostki 2018
  Ciekawostki 2019
  Ciekawostki 2020
  Szachy, poker - Pozycja
  Szachy, poker - Strategia
  Szachy, poker - Błędy


  Wydarzenia roku 2007
  Wydarzenia roku 2008
  Wydarzenia roku 2009
  Wydarzenia roku 2010
  Wydarzenia roku 2011
  Wydarzenia roku 2012
  Wydarzenia roku 2013
  Wydarzenia roku 2015
  Wydarzenia roku 2016
  Wydarzenia roku 2017
  Wydarzenia roku 2018

 szachy Problemy PZSzach
 szachy Polemiki

  Jan Kochanowski
  Agata Kalinowska-Bouvy
  Jolanta Zakima-Zerek
  Ryszard Sternik
  Marek Baterowicz
  A. Paul Weber
  Alicja Karłowska-Kamzowa
  Andrzej Sitek
  Szachy i poezja
  Szachy w filmie
  Szymon Słomczyński
  Rosemarie J. Pfortner
  Od Czytelników


  Konkursy problemowe
  Konkursy taktyczne
  Nasze Słowo
  Konkurs WIO KONIKU

 szachy Galerie

 szachy Listy
 szachy Ogłoszenia
 szachy Aktualne imprezy

  Polskie sukcesy 2009
  Polskie sukcesy 2010
  Polskie sukcesy 2011
  Polskie sukcesy 2012
  Polskie sukcesy 2013


  Polskie występy 2010
  Polskie występy 2011
  Polskie występy 2012

 szachy Z teki arbitra

 szachy Z archiwum
      Ryszarda Sternika

 szachy Fotografie
      Marka Skrzypczaka


-Wiadomości ogólne
-Debiuty dla białych
-Debiuty dla czarnych
-Strategia
-Uderzenia taktyczne
-Matowe kombinacje
-Matowe schematy
-Końcówki do wygrania
-Końcówki remisowe
-Humor w szachach
-Zadania szachopodobne

 szachy Kontakt

 szachy Linki

 szachy Ankieta rocznicowa (1)
- podsumowanie

 szachy Ankieta rocznicowa (2)
- podsumowanie

 szachy Milionowa wizyta
- podsumowanie

Schach - E. Niggemann

Joachim Beyer Verlag

Literatura i sprzęt

Literatura i sprzęt

Szachowy Uniwersytet Fundacji 23
UNIKALNA ARTYSTYCZNA SZACHOWNICA

Internetowe Centrum Szachowe

Jesteś
gościem
  Stronę ogląda: 43 gości
Polskie strony szachowe
szachy
    CIEKAWE WYDARZENIA SZACHOWE ROKU 2013

CIEKAWOSTKI

Na tej podstronie będę zamieszczać różne ciekawe wydarzenia z naszego podwórka szachowego.
Zapraszam gorąco wszystkich Internautów do współredagowania tego działu.


Praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z partii i artykułów:
1. W przykładach z komentarzami należy najechać myszką na poszczególne posunięcia i w ten sposób przeglądać główne i poboczne warianty.
2. W partiach bez komentarzy można korzystać z automatycznego przeglądu pod diagramem: > i >>.

1. 7 Turniej Szachowy o Puchar PMK w Norymberdze
2. Konferencja szachowych historyków, Kraków, 2-4 V 2013
3. Historia szkolnych szachów w Fürth

1. 7 Turniej Szachowy o Puchar PMK w Norymberdze


Poniżej galeria (Autorem zdjęć jest Krzysztof Nowak):


Do góry
2. Konferencja szachowych historyków, Kraków, 2-4 V 2013

    Szachy w polskiej kulturze!

    W pięknych wnętrzach hotelu "Europejskiego" zebrali się historycy z Polski, Niemiec i Anglii, aby przedyskutować różne tematy szachowej historii. Spotkanie zorganizował Małopolski Związek Szachowy, a jego prezes Jan Kusina wraz z małżonką Elżbietą przygotowali kilka interesujących tematów związanych z wybitnymi ludźmi w polskiej kulturze.

    Podkreślono zainteresowanie szachami ze strony naszego wybitnego malarza Jana Matejki i nie mniej sławnego poety Jana Kochanowskiego. Niemiecki historyk Egbert Meissenburg zajął się interpretacją poematu Kochanowskiego "Szachy".

    Tomasz Lissowski przypomniał wyprawę wiedeńską Jana III Sobieskiego w nawiązaniu do historycznego kompletu szachów obrazującego wybitne postacie ze strony polskiej i tureckiej, który oglądaliśmy w krakowskim Muzeum Narodowym.

    Marek Skrzypczak przedstawił w pięknych fotografiach otwarcie M¦ Szkól w 2011 roku oraz pantominę oparta o poemat Szachy. Szymon Maćkowiak omówił temat: "Szachy, komputer i matematyka w świetle dorobku polskich matematyków we Lwowie", a Marek Mroczek zajął się zagadnieniem "Szachista Leonard Torres".

    Uczestnicy Konferencji zwiedzili muzeum Jana Matejki, Bibliotekę Czartoryskich, ze starymi szachowymi wydawnictwami sprzed kilku wieków oraz naturalnie Wawelski Zamek.


Andrzej Filipowicz

Poniżej galeria (Autorem zdjęć jest Marek Skrzypczak):


Do góry
3. Historia szkolnych szachów w Fürth

    W połowie lat 90-tych wprowadzono w Bawarii całodzienne szkoły podstawowe. Komunalny polityk Robert Vorbach, który był jednocześnie przewodniczącym klubu szachowego "Schachgemeinschaft Fürth 1882" zauważył to jako szansę wprowadzenia szachów do szkół jako przedmiotu dodatkowego do wyboru.
    Rektor Pestalozzischule Hans Peter Haas podjął się tego eksperymentu w murach swojej szkoły. Po kilku latach to nauczanie gry szachowej przejął młodszy członek klubu Günter Heydt i rozszerzył swą działalność dodatkowo na Friedrich-Ebert-Schule. Aby młodzi szachiści mogli praktycznie wypróbować nabyte umiejętności "SG Fürth 1882" zorganizował w 2007 r. "1.Fürther Schulschach-Open" i zaprosił do rywalizacji wszystkie szkoły miasta Fürth.
    Ciekawym zbiegiem okoliczności w tym samym roku, z inicjatywy Konsulin Generalny RP w Monachium Elżbiety Sobótki, ksiądz proboszcz Polskiej Misji Katolickiej Stanisław Stenka CR zorganizował "1.Turniej Szachowy o Puchar PMK" w pobliskiej Norymberdze, w którym wzięła udział liczna grupa dzieci i młodzieży z rodzin polonijnych. Ponieważ nie mieliśmy potrzebnej ilości sprzętu szachowego zwróciłem się o pomoc do miejscowych klubów i właśnie w "SG Fürth 1882" wypożyczono mi brakujące szachownice.
    W 2008 r. sytuacja się powtórzyła. Oddzielnie, bez wzajemnej wiedzy, zostały zorganizowane "2.Turniej Szachowy o Puchar PMK w Norymberdze" i "2.Fürther Schulschach-Open", który praktycznie znowu ograniczył się do rywalizacji tylko dwóch ww. szkół. Ponownie też pożyczyłem w tym klubie sprzęt szachowy. Tym razem już dokładniej zapoznałem się z jego działalnością. Nowy przewodniczący Peter Bauer okazał się również wielkim zwolennikiem propagowania gry szachowej wśród dzieci szkolnych. On to właśnie fundował puchary i dyplomy dla turniejów w Fürth.
    W tej sytuacji wystąpiłem o członkostwo tego klubu i w ramach integracji uzyskałem zgodę na udział w kolejnych edycjach turnieju w Fürth dzieci z rodzin polonijnych mieszkających w okolicy. Dlatego w 2009 r. w "3.Fürther Schulschach-Open" zmierzyło się aż 40 dzieci już z trzech różnych środowisk. Na 9 pucharów, po trzy w każdej grupie wiekowej, moi wychowankowie zdobyli 3, przy czym zajęli dwa pierwsze miejsca w tej najważniejszej, najstarszej grupie. Wówczas zarząd klubu "SG Fürth 1882" zaproponował mi przejęcie nauczania szachów w Pestalozzischule i organizowanie przyszłych turniejów szachowych.
    Podjąłem się tego wyzwania i wzorem turniejów polonijnych wzbogaciłem w 2010 r. "4.Fürther Schulschach-Open" o ciekawą prelekcję o tematyce szachowej, wyróżnienie najmłodszych, konkurs rozwiązywania zagadki szachowej wystawionej na szachownicy demonstracyjnej na czas trwania turnieju i obdarowanie wszystkich zawodników miesięcznikiem "JugendSchach".
    W 2011 r. do rywalizacji w "5.Schulschach-Open" zgłosiła się dodatkowo Seeackerschule, gdzie jeden nauczyciel i trzech instruktorów szachowych ambitnie przystąpiło do nauczania gry szachowej od podstaw. I rzeczywiście w najmłodszej grupie zdobyli 3 puchary za trzy pierwsze miejsca. Ale pozostałe 6 pucharów wygrali moi wychowankowie z Pestalozzischule i PMK w Norymberdze.
    W 2012 r. podczas przygotowań do "6.Fürther Schulschach-Open" zorganizowałem z rektorką John-F.-Kennedy-Schule Christiane Racher mistrzostwa szachowe w tej szkole i wytypowałem 4 dzieci do mistrzostw miejskich. Wywołało to tak duże zainteresowanie szachami wśród dzieci i rodziców, że od razu stworzyliśmy sekcję szachową, którą prowadzę tam do dzisiaj.
    Podobnie w 2013 r. zorganizowałem z rektorem Frauenschule Gerhard Ehrlinger mistrzostwa w jego szkole i wytypowałem 5 dzieci do mistrostw na szczeblu miasta. Również w tej szkole ta akcja wywołała wielkie zainteresowanie szachami i na przyszły rok już jest zaplanowana sekcja szachowa. A więc będzie to trzecia szkoła, w której będę miał przyjemność nauczania szachów. W "7.Fürther Schulschach-Open" zagrała rekordowa liczba 51 uczniów i uczennic. Zaprosiłem również byłych naszych wychowanków, którzy już uczęszczają do gimnazjów, a którzy jeszcze nie osiągnęli 14 roku życia (U14).
    Ostatnio Wolfgang Heimrath (>2000 DWZ) wiodący istruktor szachowy w Seeackerschule zmienił barwy klubowe i zasilił "SG Fürth 1882". Podjął się wyłonienia najzdolniejszych młodych szachistów, stworzenia dwóch drużyn i prowadzenia ich w młodzieżowych rozgrywkach regionalnych w ¦rodkowej Frankonii.

instr. szach. Jan Jüngling


Poniżej miniatura skanu artykułu (po kliknięciu otworzy się w oddzielnym oknie duży obraz artykułu)


Do góry


Caissa i szachy - szachownica, a na niej król, wieża, skoczek, goniec, pion i zadanie do wykonania czyli szach i mat, lecz wcześniej debiut, kombinacja i końcówka.