Opublikowano w dniu 13.03.2007 r.     Strona istnieje od
Powrót do startu
szachy Jestem na Facebook'u

szachy Jestem na platformie X

szachy Mój kanał filmowy


 szachy O mnie
 szachy Wywiady
 szachy Publikacje
 szachy Gra korespondencyjna
 szachy Komputery w szachach
szachyAkademia młodzieżowa

  Ciekawostki 2007
  Ciekawostki 2008
  Ciekawostki 2009
  Ciekawostki 2010
  Ciekawostki 2011
  Ciekawostki 2012
  Ciekawostki 2013
  Ciekawostki 2014
  Ciekawostki 2015
  Ciekawostki 2016
  Ciekawostki 2017
  Ciekawostki 2018
  Ciekawostki 2019
  Ciekawostki 2020
  Szachy, poker - Pozycja
  Szachy, poker - Strategia
  Szachy, poker - Błędy


  Wydarzenia roku 2007
  Wydarzenia roku 2008
  Wydarzenia roku 2009
  Wydarzenia roku 2010
  Wydarzenia roku 2011
  Wydarzenia roku 2012
  Wydarzenia roku 2013
  Wydarzenia roku 2015
  Wydarzenia roku 2016
  Wydarzenia roku 2017
  Wydarzenia roku 2018

 szachy Problemy PZSzach
 szachy Polemiki

  Jan Kochanowski
  Agata Kalinowska-Bouvy
  Jolanta Zakima-Zerek
  Ryszard Sternik
  Marek Baterowicz
  A. Paul Weber
  Alicja Karłowska-Kamzowa
  Andrzej Sitek
  Szachy i poezja
  Szachy w filmie
  Szymon Słomczyński
  Rosemarie J. Pfortner
  Od Czytelników


  Konkursy problemowe
  Konkursy taktyczne
  Nasze Słowo
  Konkurs WIO KONIKU

 szachy Galerie

 szachy Listy
 szachy Ogłoszenia
 szachy Aktualne imprezy

  Polskie sukcesy 2009
  Polskie sukcesy 2010
  Polskie sukcesy 2011
  Polskie sukcesy 2012
  Polskie sukcesy 2013


  Polskie występy 2010
  Polskie występy 2011
  Polskie występy 2012

 szachy Z teki arbitra

 szachy Z archiwum
      Ryszarda Sternika

 szachy Fotografie
      Marka Skrzypczaka


-Wiadomości ogólne
-Debiuty dla białych
-Debiuty dla czarnych
-Strategia
-Uderzenia taktyczne
-Matowe kombinacje
-Matowe schematy
-Końcówki do wygrania
-Końcówki remisowe
-Humor w szachach
-Zadania szachopodobne

 szachy Kontakt

 szachy Linki

 szachy Ankieta rocznicowa (1)
- podsumowanie

 szachy Ankieta rocznicowa (2)
- podsumowanie

 szachy Milionowa wizyta
- podsumowanie

Schach - E. Niggemann

Joachim Beyer Verlag

Literatura i sprzęt

Literatura i sprzęt

Szachowy Uniwersytet Fundacji 23
UNIKALNA ARTYSTYCZNA SZACHOWNICA

Internetowe Centrum Szachowe

Jesteś
gościem
  Stronę ogląda: 94 gości
Polskie strony szachowe
szachy
    SYLWETKI SZACHOWE - MAŁGORZATA WIESE

Ciekawe sylwetki szachowe


MAŁGORZATA WIESE

Małgorzata Wiese (ur. 16 marca 1961 w Bydgoszczy).
Czołowa szachistka Polski, obecnie biznesmenka.


    Po moim wyjeździe do Krakowa w 1971 roku próby ściągnięcia mnie z powrotem do Bydgoszczy podjął się Ryszard Wiese – dyrektor znanej firmy „Formet”. W 1972 roku napisał mi list i przedstawił swoje ambicje stworzenia w Bydgoszczy wielkich szachów. Zaproponował pracę w firmie z możliwościami nieograniczonych startów w turniejach. W trakcie naszej korespondencji oraz rozmów telefonicznych Ryszard Wiese pochwalił się swoją utalentowaną szachowo córką Małgosią.
    Ostatecznie nie doszło jednak do realizacji tego planu, gdyż w 1973 roku ożeniłem się i wkrótce otrzymałem nowe superkomfortowe mieszkanie M-3 w Krakowie-Nowej Hucie. Miałem też dobrze płatną pracę w dyrekcji ekonomicznej Huty im. Lenina.
    Małgosię poznałem osobiście w trakcie barażowego meczu o mistrzostwo Polski kobiet. W dniach 29.03.1978 – 1.4.1978 odbył się w Elblągu pojedynek o tytuł mistrzyni Polski pomiędzy Anną Jurczyńską (KKSz Hutnik Kraków) i Małgorzatą Wiese (KS Formet Bydgoszcz). Stawką pojedynku był nie tylko zaszczytny tytuł najlepszej szachistki kraju, ale także awans do ekipy olimpijskiej i start w turnieju strefowym.
    Byłem w tym czasie członkiem KKSz Hutnik Kraków i prowadziłem zajęcia z juniorami. Prezes klubu Jerzy Krzyworzeka zwrócił się do mnie z prośbą podjęcia się roli trenera naszej doświadczonej zawodniczki. Miałem najpierw przygotować Annę Jurczyńską do meczu i następnie jechać z nią do Elbląga.
    Spotykaliśmy się przez miesiąc dwa razy w tygodniu. Miałem mały zbiór partii jej przeciwniczki i to było bardzo przydatne w przygotowaniach. Wiedziałem, że Małgorzata Wiese gra dobrze taktyczne szachy. Określiłem więc strategię gry: grać pozycyjnie i unikać ostrej gry. W tym celu zaproponowałem pewien zestaw wariantów, który został przez Annę Jurczyńską przyjęty. W ciągu wielu godzin naszych spotkań ćwiczyliśmy te właśnie otwarcia.
    Do Elbląga pojechaliśmy w trójkę: Anna Jurczyńska (zawodniczka), Stanisław Porębski (kierownik) i ja jako trener. Małgorzata Wiese zjawiła się w Elblągu z ojcem i trenerem mistrzem Julianem Gralką.
    Anna Jurczyńska grała zgodnie z planem i mecz wygrała w stosunku 2.5-1.5. Na zakończeniu meczu zjawił się sekretarz generalny Polskiego Związku Szachowego Jan Eberle, który niespodziewanie zaproponował mi stanowisku trenera kadry. Przyjąłem wyzwanie. Moja kandydatura została ostatecznie zaakceptowana przez zarząd PZSzach. Dnia 1 czerwca 1978 roku zostałem pracownikiem Polskiej Federacji Sportu w Warszawie z oddelegowaniem do pracy w Polskim Związku Szachowym.
    Od tego momentu spotykaliśmy się częściej na różnych imprezach: turniejach i obozach kadry. W 1980 roku powołałem Małgosię do reprezentacji na olimpiadę na Malcie (20.11.-08.12.1980). Nie zawiodła mnie. Została wystawiona na trzecią szachownicę, ale grała większość partii na drugiej. Uzyskała doskonały wynik 6.5 punktów z 11 pojedynków i przyczyniła się tym samym do zdobycia przez naszą drużynę pierwszego w historii kobiet brązowego medalu.
    Z osobą Małgorzaty Wiese związany jest ważny epizod w moim życiu. Opisałem to w piśmie Piotra Kaczorowskiego Szachy/Chess (7/8, 2002) w tekście „Gorzka prawda ciąg dalszy”.
    Oto fragment: „W trakcie turnieju szachowego w Nałęczowie w 1980 roku członek zarządu PZSzach, Ryszard Wiese, wystąpił z propozycją, abym sekundował jego córce na najbliższym turnieju międzynarodowym. Małgosia miała osobistego trenera Juliana Gralkę, z którego fachowości wszyscy byli zadowoleni. Ale prezes Wiese uważał, że jednorazowa zmiana opiekuna może przynieść jego córce korzyści szkoleniowe.
    O tym fakcie powiadomiłem kierownika wyszkolenia i wiceprezesa d/sportowych. Obaj wyrazili zgodę i w tym kierunku został ustalony plan szkoleniowo-sportowy na rok 1981.
    Gralka, jako rekompensatę, miał otrzymać jakiś turniej indywidualny na Węgrzech lub w Rumunii.
    O tym wiedziało wiele osób, także członkowie tzw. kapitanatu sportowego. Nikt nie protestował. Kiedy trzeba było już formalnie złożyć wniosek do władz nadrzędnych o zgodę na wyjazd, niespodziewanie dwoje członków kapitanatu złożyło weto.
    W tej sytuacji zrezygnowałem z tego planu. Ówczesny sekretarz generalny PZSzach. Jan Eberle, postanowił zrekompensować mi tę porażkę i zaproponował wyjazd na turniej do Dortmundu. Miała to też być nagroda za brązowy medal na Malcie...”
    1 czerwca 1981 roku, po pewnych trudnościach, przekroczyłem granicę Niemiec, z których już nie wróciłem do Polski. Ale to już inna historia...!
    W 1984 roku odwiedziłem w Hamburgu polską grupę uczestniczącą w turnieju otwartym. Małgorzata zdobyła w nim normę arcymistrzowską! W następnym roku spotkaliśmy się w Dortmundzie. W turnieju kobiet 1-2 miejsce podzieliły Polki: Hanna Ereńska-Radzewska i Małgorzata Wiese po 7 pkt.

    Małgosia ma za sobą wspaniałą karierę sportową!

    Poniżej załączam fragment z książki „Królowe 64 pól” (Jacek Gajewski i Jerzy Konikowski, Wydawnictwo Jacek Gajewski 2014).



Strona Przemysława Jahra Szachy w Polsce - materiał o Małgorzacie

    W 1991 roku Małgorzata zakończyła ostatecznie swoją działalność sportową i obecnie ogranicza się tylko do uczestnictwa w imprezach szachowych jako gość honorowy oraz spotkań prywatnych z szachistami Bydgoszczy.
    Małgorzata Wiese o sobie: Od 12 lat pracuję w firmie mego brata Marka. Zajmujemy się serwisem i naprawą profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Mamy przedstawicielstwo firmy Leica i Rollei. Brat ma firmę i sklep w centrum Hamburga (mieszka tam od 35 lat) a ja prowadzę oddział w Bydgoszczy). Moja córka Zuzanna ma 24 lata i kończy studia (robi magisterkę) na UJ w Krakowie.

Partie Małgorzaty Wiese na stronie www.365chess.com
O Ryszardzie Wiese na stronie Przemysława Jahra

Kilka zdjęć Małgorzaty Wiese



Caissa i szachy - szachownica, a na niej król, wieża, skoczek, goniec, pion i zadanie do wykonania czyli szach i mat, lecz wcześniej debiut, kombinacja i końcówka.