Opublikowano w dniu 13.03.2007 r.     Strona istnieje od
Powrót do startu

szachy Jestem na Facebook'u

szachy Jestem na platformie X

szachy Mój kanał filmowy


 szachy O mnie
 szachy Wywiady
 szachy Publikacje
 szachy Gra korespondencyjna
 szachy Komputery w szachach
szachyAkademia młodzieżowa

  Ciekawostki 2007
  Ciekawostki 2008
  Ciekawostki 2009
  Ciekawostki 2010
  Ciekawostki 2011
  Ciekawostki 2012
  Ciekawostki 2013
  Ciekawostki 2014
  Ciekawostki 2015
  Ciekawostki 2016
  Ciekawostki 2017
  Ciekawostki 2018
  Ciekawostki 2019
  Ciekawostki 2020
  Szachy, poker - Pozycja
  Szachy, poker - Strategia
  Szachy, poker - Błędy


  Wydarzenia roku 2007
  Wydarzenia roku 2008
  Wydarzenia roku 2009
  Wydarzenia roku 2010
  Wydarzenia roku 2011
  Wydarzenia roku 2012
  Wydarzenia roku 2013
  Wydarzenia roku 2015
  Wydarzenia roku 2016
  Wydarzenia roku 2017
  Wydarzenia roku 2018

 szachy Problemy PZSzach
 szachy Polemiki

  Jan Kochanowski
  Agata Kalinowska-Bouvy
  Jolanta Zakima-Zerek
  Ryszard Sternik
  Marek Baterowicz
  A. Paul Weber
  Alicja Karłowska-Kamzowa
  Andrzej Sitek
  Szachy i poezja
  Szachy w filmie
  Szymon Słomczyński
  Rosemarie J. Pfortner
  Od Czytelników


  Konkursy problemowe
  Konkursy taktyczne
  Nasze Słowo
  Konkurs WIO KONIKU

 szachy Galerie

 szachy Listy
 szachy Ogłoszenia
 szachy Aktualne imprezy

  Polskie sukcesy 2009
  Polskie sukcesy 2010
  Polskie sukcesy 2011
  Polskie sukcesy 2012
  Polskie sukcesy 2013


  Polskie występy 2010
  Polskie występy 2011
  Polskie występy 2012

 szachy Z teki arbitra

 szachy Z archiwum
      Ryszarda Sternika

 szachy Fotografie
      Marka Skrzypczaka


-Wiadomości ogólne
-Debiuty dla białych
-Debiuty dla czarnych
-Strategia
-Uderzenia taktyczne
-Matowe kombinacje
-Matowe schematy
-Końcówki do wygrania
-Końcówki remisowe
-Humor w szachach
-Zadania szachopodobne

 szachy Kontakt

 szachy Linki

 szachy Ankieta rocznicowa (1)
- podsumowanie

 szachy Ankieta rocznicowa (2)
- podsumowanie

 szachy Milionowa wizyta
- podsumowanie

 szachy Nasza giełda
Schach - E. Niggemann

Joachim Beyer Verlag

Literatura i sprzęt

Literatura i sprzęt

Szachowy Uniwersytet Fundacji 23

Internetowe Centrum Szachowe

Jesteś
gościem
  Stronę ogląda: 286 gości
Polskie strony szachowe
szachy
    RECENZJE - ARDEN

Moje recenzje



ARDEN
Bogdan Zerek

Końcówki szachowe (część I)

159 stron, 35.00 zł

Autor jest trenerem I klasy i kandydatem na mistrza.
W swojej pracy szkoleniowej zwraca szczególną uwagę na zajęcia z zakresu gry końcowej.
W przedstawionej książce zostały omówione następujące końcówki:
Podstawowe maty (rozdział I),
Końcówki pionowe (rozdział II),
Końcówki elementarne (rozdział III),
Końcówki wieżowe (rozdział IV).


ARDEN
Bogdan Zerek

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (część II)

142 strony, 35 zł

Jest to kontynuacja części I. Autor porusza tutaj zagadnienia dotyczące szachowej strategii. Główne tematy: analiza pozycji, plan gry w szachach, szturm pionowy w centrum, otwarte linie pionowe i przekątne, placówki, gra po polach określonego koloru, gońce różnopolowe w grze środkowej i czarno-biała magia. Zalecenie autora: książkę można przerabiać samemu, ale największe efekty uzyska się w zespołach 2-4(6) osobowych. Bogdan Zerek ma nadzieję, że ta praca pomoże w zrozumieniu szachów, umożliwi i ułatwi osiągnięcie tytułu kandydata na mistrza i otworzy furtkę do krainy profesjonalnych szachów.


ARDEN
Bogdan Zerek

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (część III)

158 stron, 40 zł

W tej części autor porusza dalsze zagadnienia dotyczące szachowej strategii. Zajął się on trzema problemami gry środkowej: wymianą, profilaktyką i blokadą. Zalecenie autora: uczący powinien prowadzić zeszyt, w którym będzie pisał swoje własne uwagi i przemyślenia dotyczące przerabianych tematów. To pomoże mu w zrozumieniu zagadnień, stworzy pewne wyobrażenie o grze w szachy i ułatwi stosowanie przyswojonej wiedzy w rozgrywanych partiach. Obie pozycje polecam ambitnym zawodniczkom i zawodnikom, którzy chcą podwyższyć swe kwalifikacje szachowe!


ARDEN
Bogdan Zerek

Końcówki szachowe (część II)

159 stron, Arden Rzeszów 2002

Książka omawia końcówki lekkofigurowe - skoczkowe, gońcowe i goniec przeciwko skoczkowi. Jest przeznaczona dla szachistów od kategorii V, aż do kandydata na mistrza włącznie i zawiera pewne kompendium wiedzy na ten temat. Autor - doświadczony trener - pokazuje oraz tłumaczy typowe sposoby i metody rozgrywania tego typu końcówek. Bogdan Zerek ma nadzieję, że swoją pracą pomoże czytelnikowi w zrozumieniu mechanizmów rządzących grą końcową i umożliwi podwyższenie techniki oraz poziomu gry. Książkę polecam także trenerom, którzy mają tutaj zebrany wartościowy materiał szkoleniowy.


ARDEN
Michaił Szereszewski

Obrona sycylijska

127 stron, Arden Rzeszów 2007

Wydawca i tłumacz książki Bogdan Zerek tak pisze we wstępie: "W książce tej pokazano i wytłumaczono sposób gry w różnych systemach obrony sycylijskiej. Połączono debiut z grą środkową i końcówką. Właśnie na połączenie debiutu z końcówką autor zwrócił szczególną uwagę. Określił i usystematyzował końcówki powstające w wariantach obrony sycylijskiej. Pokazał w jaki sposób i kiedy należy do końcówki przechodzić i jak ją rozgrywać - według jakich planów i jakich schematów. Takie podejście do szachowych systemów obrony sycylijskiej pozwoliło na wyłączenie wariantów słabych i nie dających grającemu żadnych perspektyw, ponieważ końcówki są w nich przegrane lub stwarzają poważne trudności w grze. Ta książka jest pionierską pracą, która w ramach określonego debiutu całościowo traktuje szachową partię...". Mam nadzieję, że po tym wprowadzeniu czytelnik został wystarczająco wtajemniczony w istotę tej książki i tym samym zachęcony do jej kupna!


ARDEN
Michaił Szereszewski

Obrona francuska

127 stron, Arden Rzeszów 2008

Obrona francuska jest kolejną pracą autora, która zajmuje się debiutami połączonymi z grą środkową i końcówką. Zostały omówione tutaj najważniejsze systemy obrony: wariant wymienny, wariant Nimzowitscha, wariant Winawera, wariant klasyczny, wariant Tarrascha, wariant Rubinsteina itd. Szereszewski zdefiniował typowe pozycje wynikające w obronie francuskiej i wyjaśnił sposoby ich rozgrywania. Określił także, jakie warianty są perspektywiczne, a które trudne do gry i wytłumaczył dlaczego. Autor książki uszeregował także końcówki powstające w poszczególnych systemach, określił ich wartość i przydatność do gry. Książka zawiera wiele świetnie skomentowanych partii, których analiza pomoże mniej doświadczonemu czytelnikowi w głębszym zrozumieniu problemów obrony francuskiej. Polecam!


ARDEN
W.E. Goleniszczew

Program szkolenia szachistów na II kategorię

143 strony, 35 zł, Arden Rzeszów 2008

Program przeznaczony jest do pracy indywidualnej i także dla trenerów i instruktorów prowadzących zajęcia z szachistami, którzy przerobili "Program szkolenia szachistów na III kategorię" (tego samego autora) i opanowali materiał zawarty w tym programie.
Materiał przedstawiono w formie lekcji (wykładów) i dlatego może być wykorzystany do samodzielnej nauki gry w szachy przez szachistów w każdym wieku. Plan nauki jest obliczony na 75 zajęć (dwa razy w tygodniu po 4 godziny każde), razem 300 godzin. Tematyka: taktyka, podstawy strategii i końcówki.
Układ lekcji wygląda następująco: sprawdzenie domowych zadań, przedstawienie i wyjaśnienie teoretycznego materiału, zapisanie przez słuchaczy nowych domowych zadań i część praktyczna. Część teoretyczna nie powinna przekraczać 45 minut, a tylko konkurs rozwiązywania zadań może trwać do 1-ej godziny.
W skład praktycznej części wchodzi: gra w turniejach klasyfikacyjnych z obowiązkowym zapisem partii i tempem od 1-ej godziny do 2-ch godzin na partię, analiza rozegranych partii, symultany (seanse gry jednoczesnej) - normalne i tematyczne, turnieje szachów szybkich i błyskawicznych, oraz analiza wyników konkursów.


ARDEN
Bogdan Zerek

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (część I)

158 stron, 40 zł

Celem tego podręcznika jest doprowadzenie trenujących do poziomu kandydata na mistrza. Część II omówiłem już wcześniej. W tym tomie autor przedstawił takie tematy:
I. Trening szachowy (Podstawowe zasady treningu i przykładowy plan treningu).
II. Taktyka
1. Konkursy rozwiązywania (kombinacje, zadania i studia).
2. Liczenie wariantów i wybór posunięcia (technika, praktyka itd.)
3. Trening techniki obliczeń (kombinacyjne widzenie, obliczanie wariantów itd.).
Książkę można przerabiać samemu, ale najlepsze efekty uzyska się w zespołach 2-4 (6) osobowych. Oczywiście, w przypadku konkursów rozwiązaniowych, wskazane jest połączenie grup. Tę sprawę każdy trener musi rozwiązać indywidualnie. Autor ma nadzieję, że ta praca przyczyni się do podwyższenia klasy szachowej jej czytelnika oraz będzie pomocna trenerom w ich pracy szkoleniowej.



ARDEN
Bogdan Zerek

Końcówki szachowe (część III)

159 stron, Arden Rzeszów 2002

Treścią trzeciej części są końcówki hetmańskie, ciężkofigurowe, czterowieżowe, z przewagą jakości, hetman przeciwko figurom, wieża przeciw figurom i wieża przeciw wieży z lekką figurą.
Autor wybrał najbardziej charakterystyczne dla danego rodzaju końcówek pozycje. Starał się unikać skomplikowanych przykładów i ograniczając się do końcówek praktycznych.
Zdaniem Bogdana Zerka książka jest przeznaczona dla szachistów od kategorii V, aż do kandydata na mistrza, a nie zaszkodzi młodym mistrzom, których wiedza o końcówkach jest niestety bardzo często na poziomie I kategorii.


ARDEN
Bogdan Zerek

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (część IV)

159 stron, 40 zł

W tej części znanej serii autor zajął się intuicją w szachach oraz taktyką, konkretnie elementami ataku na króla. W pierwszym rozdziale Bogdan Zerek omówił różne formy intuicji i daje pożyteczne rady, w jaki sposób należy ją trenować i rozwijać. Kolejne trzy rozdziały poświęcone zostały atakowi: atak na króla w centrum, atak w centrum i na hetmańskim skrzydle oraz atak na dwóch skrzydłach. Wszystkie tematy zostały obszernie omówione w sposób słowny i wzbogacone oczywiście o wiele pouczających przykładów z praktyki turniejowej. Książka jest przeznaczona dla ambitnych zawodników i rzecz jasna trenerów.


ARDEN
W.E. Goleniszczew

Program szkolenia szachistów na I kategorię

143 stron, 35 zł

Książka jest przeznaczona dla trenerów, którzy już przerobili ze swoimi uczniami programy szkolenia dla szachistów na III i II kategorię. Zostały omówione różne tematy:
1. Podstawy strategii, jak: Wykorzystanie pionkowej przewagi na skrzydle królewskim i hetmańskim, Łańcuch pionków, Ograniczenie ruchliwości i blokada, Pionkowa para "c3-d4", Izolowany pionek, Wiszące pionki, Struktura "Karlsbadzka", Zamknięte centrum itd.
2. Końcówki: Jednopolowe gońce, Różnopolowe gońce, Skoczek przeciwko pionkom, Końcówki skoczkowe, Końcówki wieżowe, Końcówki hetmańskie itd.
W celu rozwinięcia kombinacyjnego widzenia, autor przygotował około 100 kombinacji.


ARDEN
Bogdan Zerek

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (część V)

159 stron, Arden Rzeszów 2008, 40 złotych

W tej części programu Bogdan Zerek w dalszym ciągu porusza zagadnienia dotyczące szachowej strategii i taktyki. Autor zajął się sześcioma problemami gry środkowej: atakiem na króla przy jednostronnych roszadach, atakiem na króla przy różnostronnych roszadach, zaskakującym atakiem na króla, ofiara pionka za inicjatywę, grą manewrową i sztuką obrony. W tym celu zostały wybrane interesujące partie z praktyki silnych mistrzów. Zawierają one pouczające komentarze, które ułatwiają czytelnikowi zrozumienie podstawowych zasad gry szachowej. Z pracy tej mogą korzystać też trenerzy, gdyż tutaj znajdą wiele ciekawego materiału do pracy szkoleniowej.


ARDEN
Michaił Szereszewski

DEBIUTY PÓŁOTWARTE

96 stron, Arden Rzeszów 2009, 25 złotych

W książce zostały przedstawione dwa otwarcia: obrona Caro-Kann oraz obrona Pirca-Ufimcewa. Autor zrezygnował z analizy skomplikowanych wariantów i omówił w ogólny sposób plany strategiczno-taktyczne występujące w tych otwarciach. Określił też zarysy występujących w nich struktur pionkowych i analizował końcówki powstające na bazie tych struktur, przy czym odbywa się to w ścisłym związku debiutu z końcówką. Autor jest przekonany, że nauka debiutów nie polega na "bezmyślnym" pamięciowym wkuwaniu, a na rozumnym działaniu i szukaniu połączenia debiutu nie tylko z grą środkową, ale także z końcówką. Książka jest przeznaczona dla szachistów od II kategorii, dla trenerów i wszystkich miłośników szachów poszukujących "kamienia filozoficznego" gry szachowej.

Caissa i szachy - szachownica, a na niej król, wieża, skoczek, goniec, pion i zadanie do wykonania czyli szach i mat, lecz wcześniej debiut, kombinacja i końcówka.